Uwaga! Uprzejmie informujemy, że z sklep jest w trakcie prac technicznych. Obecnie żadne zamowienia nie będą realizowane. Utrudniony jest także kontakt ze sklepem. Przepraszamy.
  • Zaloguj się
  • Załóż konto

     DANE DO LOGOWANIA

Pokaż

Pokaż

Jeżeli nie pamiętasz hasła, wpisz swój adres e-mail, a my prześlemy do Ciebie wiadomość z nowym hasłem.


Wróć do logowania

Zamknij
Zamknij

Wybór zabawki a wiek Twojego dziecka

Strona główna1 » Blog2 » Wybór zabawki a wiek Twojego dziecka

Wybór zabawki a wiek Twojego dziecka

Data dodania: 05-08-2018

Już od wieków wiadomo, że każdy maluch jak i starsze dziecko ma swoje wymagania. Stąd producenci zabawek już na etapie projektu każdej zabawki tworzą jej funkcje tak, aby była atrakcyjna, ale również aby odgrywała rolę edukacyjno - poznawczą.
 
W tym artykule pomożemy Ci dobrać zabawki z uwzględnieniem poszczególnych etapów rozwoju dziecka. 

Dzieci do 4 miesiąca życia - przy doborze zabawki należy zwrócić szczególną uwagę na jej funkcje, które powinny głównie oddziaływać na zmysły dziecka. Zabawki muszą być w żywych i jaskrawych kolorach, miękkie w dotyku i lekkie. Powinny się móc poruszać i wydawać dźwięki. Np: wszelkiego rodzaju grzechotki, karuzelki na łóżeczko i do wózków, pozytywki, miękkie i szeleszczące lalki lub misie, oraz wszelkiego rodzaju piszczki. Zabawki te mają ogromny wpływ na początkowy rozwój i reakcje na bodźce zewnętrzne naszych pociech. 

Dzieci od 4 do 8 miesiąca życia - W tym wieku następuje rozwój poznawczy i motoryczny naszych maluchów. Bardziej skoordynowana staje się ich chwytność i nie jest to zupełnie przypadkowe. Rozwijają się wzrok, słuch i dzieci same również zaczynają gaworzyć. Teraz atrakcyjne stają się dla nich przedmioty, które można łatwo złapać i włożyć do buzi. Dlatego, aby sprostać ich wymaganiom kupujmy grzechotki, gryzaki i wszytko co jest bezpieczne i nie ma włosów, aby maluch się nimi nie udusił. Rozrywki dostarczą również tablice edukacyjne montowane do łóżeczka, maty edukacyjne, grzechoczące i szeleszczące miękkie grzechotki, wykonane z miękkich materiałów włókienniczych klocki, piłki, książeczki i maskotki. 

Dzieci od 8 do 12 miesiąca życia  - koordynacja wzrokowo-ruchowa jest dobrze rozwinięta, raczkują, niektóre dzieci stają i próbują chodzić o własnych siłach. Coraz bardziej interesuje je otaczający je świat. W tym okresie zalecane są zabawki typu wańka-wstańka, książeczki, klocki, popychacze, zabawki ułatwiające naukę chodzenia - np. walce, chodziki z panelami zabawkowymi, lalki wykonane z miękkich materiałów. 

Dzieci między 12 a 18 miesiącem życia - w tym wieku dziecko zapamiętuje proste elementy, potrafi słuchać i łączyć obrazki z usłyszanymi słowami, lubi rysować, kręcić i obracać przedmioty, zwiększa się koordynacja wzrokowo-ruchowa i z dnia na dzień rozwija się umiejętność chodzenia. Zabawki wspomagające prawidłowy rozwój w tym okresie to: sortery, zabawki do pchania i ciągnięcia, lekkie piłki, proste instrumenty muzyczne. Zabawki, które wydają dźwięki i jednocześnie można na nich coś nacisnąć, przesunąć, czymś pokręcić.

Dzieci do 3 roku życia - nabywają niezmiernie istotnych umiejętności, które warunkują ich dalszy, prawidłowy rozwój. Maja coraz lepiej rozwinięta motorykę. Rozumieją proste historyjki, potrafią dopasowywać przedmioty, tańczyć, klaskać, naciskać przyciski. Rozwój emocjonalny jest w tym wieku również bardzo istotny. Odpowiednie dla nich będą zabawki do zabawy w wodzie i piasku, klocki, miniatury pojazdów, lalki do kąpieli i karmienia, lalki bobaski i szmacianki, samochodziki plastikowe z dźwiękami, kolejki, puzzle piankowe i duże puzzle kartonowe.

Należy pamiętać, że wartościowa zabawka, zwłaszcza dla dzieci do 3 roku życia, to ta, która:

  • motywuje do określonych działań,
  • rozwija wyobraźnię i pobudza jego kreatywność,
  • wpływa na motorykę
  • jest bezpieczna
  • pozwala dziecku kreować otaczający go świat 
STRONA GŁÓWNA